Kliniğimizde labioplasti, hymenoplasti, lazerle genital estetik, vajinismus tedavisi, kozmetik jinekoloji başta olmak üzere bir çok estetik ve tedavi ile danışanlarımızın taleplerine kusursuz çözümler sunuyoruz.

Anorgazmi Tedavisi

Kadınlarda Orgazm Nedir?

Kadınlarda orgazm öncelikle beyinde oluşan uyarılma süreci ile başlıyor. Kadında cinsel uyarılma iyi olmalı ki orgazm ile sonuçlansın. Öncelikle cinsel istekle beraber beyinde zihinsel bir uyarılma süreci oluşması, bunu takiben cinsel bölgeye giden kan akışı artması, cinsel bölgede kayganlık fiziksel bir uyarılma meydana gelmesi gerekiyor. Dolayısıyla sağlıklı bir orgazm için cinsel istek, seks motivasyonu ve cinsel bölgenin fiziksel sağlığı birlikte doğru çalışıyor olmalı. Bunları etkileyecek her olumsuz hormonsal, kimyasal, nörolojik faktör zevkte de düşüş yaratıyor. Özellikle endişe, konsantrasyon güçlüğü, stres, performans endişesi zihinsel uyarılmayı önlüyor. İşte bu nedenle stres ve kaygı cinsel istek, uyarılma ve orgazmın gerçekleşmesini kesinlikle zorlaştırıyor. zorlaşıyor.

Orgazm Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Orgazm cinsel uyarılmanın ve alınan hazzın devam ederek bir tatmin hissine ulaşmasıdır. Bu zirve durumu, kişiden kişiye değişiklik gösteriyor, ancak genel olarak şu şekilde tasvir edilebiliyor:

  • Cinsel bölgeye giden kan akışı artar. Cinsel bölgede hafif bir şişkinlik ve kızarıklık oluşabilir.
  • Klitoris kanla dolar ve hacim olarak büyür.
  • Vücutta, cinsel bölgede, kasıklarda kasılmalar oluşur.
  • Nefes alış verişleri hızlanır
  • Kan basıncı yükselir
  • Ateş basması veya ciltte hafif kızarmalar görülebilir
  • Çoğunlukla orgazmı hem fiziksel hem de psikolojik bir tatmin hissi takip eder.

Kadınlarda Orgazm Olamama

Orgazm olmak her kadın için sürekli gerçekleşecek bir durum değil. Özellikle kişiden kişiye çok farklılık gösteren bir durum. Hatta sadece çok küçük bir yüzde cinsel birleşme esnasında spontan-kendiliğinden orgazm yaşayabiliyor. Çoğunlukla doğru önsevişme ve cinsel uyarı gerekiyor. Zihinsel olarak ta rahatlık çok önemli. Özellikle uzun ve kaliteli bir ön hazırlık dönemini takiben cinsel ilişki süresinin yeterliliği de önemli. Bunun için erkekte de cinsel fonksiyonlarda sertleşme sorunu ya da erken boşalma gibi bir sorun yaşanmıyor olması önemli. Özetle, orgazm olmak pek çok mekanizmanın doğru çalışmasını gerektiriyor ve be nedenle varılması zor bir netice. Bu zor neticeye ulaşılmamasında rol alan faktörleri Danışmanınız ile incelemek yerine, “olmuş gibi göstermek” özellikle erkeğe karşı pozitif bir imaj için gerekli görülebiliyor.

Hatta “orgazm olmuş gibi göstermek” bazen sizin için hiç te keyifli olmayan bir cinselliği bir an önce bitirmek için bazen de “doğru cinsellikte her zaman iki kişi aynı anda orgazm olmalıdır” şeklindeki şehir efsanesine inandığınız için çıkış yolunuz olabiliyor. Ancak doğru olan çok değişkenlik gösteren Orgazm Olamama Nedenlerini Danışmanız ile birlikte ele almanız. Kadın cinsel sorunlarını biyo-psiko-sosyal perspektiften ele alıyoruz. Bu nedenleri beraberce inceliyor: bir yandan özellikle ilişkinizle ilgili duygusal ve psikolojik konuları ele alıyor, yetiştiğiniz sosyo kültürel ortamı değerlendiriyor; diğer yandan da sorunun hormonsal, nörofizyolojik veya ilaçlara bağımlı olarak mı oluştuğunu organik açıdan değerlendiriyoruz.

Anorgazmi Nedir?

Kadınlarda Orgazm Olamama, anorgazmi denildiğinde altta yatan sebeplerde organik, psikolojik ve çevresel faktörlerin bir arada görülüyor. Örneğin cinselliğin tabu olduğu bir kültür kadınlarda cinselliğe karşı gerginlik, utanç gibi hisler geliştirip cinsel isteksizlik yaratıyor. Bu durumda da orgazm olmak için gereken damarsal, hormonal, sinirsel faktörlerde bir sıkıntı oluşabiliyor. Tabii önemli bir nokta da kadınlarda cinsel sorunların birbirini tetiklemesi. Yani vajinada kuruluk bir ağrı problemi hatta cinsellikten uzaklaşma için bir sebep olarak orgazmı da engelleyebiliyor. Özetle Orgazm Olamama nedenleri olarak organik, psikolojik veya sosyal faktörler bulunuyor. Kadın orgazmı özellikle beyin tarafından yönetiliyor ve lokal faktörlerle destekleniyor. Bunların yanı sıra kişisel veya ilişkiye dair sorunlar da probleme yol açıyor veya arttırıyor. Özellikle cinsel istek azlığı, uyarılma sorunu, kayganlığın yetersiz olması, ağrı problemi yaşayan kadınlarda boşalma sorunu da sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Anorgazmi tablosunda bir kadında vajinada kuruluk olmasa da hiçbir cinsel uyara karşı cinsel heyecan ve zevk hissinin oluşmadığını görebiliyoruz. Ya da tam tersi olarak, uyarılma olsa da bazen kuruluk oluyor, vajinal lübrikasyon oluşmuyor. Diğer bir durum da, hem uyarılma olmaması hem de vajinal olarak uyarılara cevap vermemesi. Bütün bu durumlarda orgazm gerçekleşemiyor.

Anorgazmi Nedenleri

Orgazm olamama yani anorgazmi nedenlerini fiziksel ve psikolojik olarak ele almak gerekir. Bu nedenle tanının doğru konulabilmesi için jinekolojik muayene olmak gerekmektedir. Vajinada yer alan enfeksiyon, vajinal kuruluk veya ağrılı ilişki (disparoni), vulvar vestubilit sendrom semptomları tedavi edilmelidir. Bunların dışında, şeker, kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar anorgazmiye neden olabilmektedir.

Orgazm olamamanın en yaygın nedeni ise kişilerin anatomik yapıları ve cinsellikle ilgili yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Eş tutumu da anorgazmi de önemli bir etkendir. Eşin partnerini yeterince uyaramaması, ilişkiye hazırlayamaması, eşin deneyimsiz oluşu da bir diğer etkenler arasında sayılabilir.

Cinsel kimlik yaşının olgunlaşmaya başladığı evrelerde yaşanan travmalar, sorunlu ergenlik, ilk cinsel deneyimde yaşanan travmatik deneyimler, cinsel taciz veya tecavüz öyküleri anorgazmiye neden olabilmektedir. Kontrol duygusu gelişmiş kadınlarda anorgazmi görülme oranı da yüksektir.

Anorgazmi Tedavisi

Anorgazmi tedavisinde atılacak ilk adım, uzman jinekolog hekim tarafından yapılacak jinekolojik muayenedir. Bu muayene sayesinde orgazm olmayı engelleyen anatomik sıkıntılar için uygun tedaviler sunularak psikolojik desteğe başlanır. Psikolojik süreçte, detaylı cinsel öykünün alınmasından sonra kişinin bilgilendirilmesini kapsayan cinsel bilişsel terapi ve orgazm olmanın öğretilmesini içeren davranışsal cinsel terapi süreçleri ile sonlanmaktadır. Terapi süreçlerinin ardından uygulanan hipnoterapi ile süreç daha da verimli hale getirilebilmektedir.

Anorgazmi, tedavi edilebilir bir semptomdur.

Detaylı Bilgi

+90 532 644 64 22

info@drfeyzaagacaguler.com

Sizi arayalım.

İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Tüm hastalarımıza ve danışanlarımıza kısa süre içerisinde dönüş sağlıyoruz.
İletişim