Kliniğimizde labioplasti, hymenoplasti, lazerle genital estetik, vajinismus tedavisi, kozmetik jinekoloji başta olmak üzere bir çok estetik ve tedavi ile danışanlarımızın taleplerine kusursuz çözümler sunuyoruz.

Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller, Human Papilloma Virüsü (HPV) adı verilen bir virüs grubunun neden olduğu bir cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Siğiller genellikle vücudun genital bölgelerinde oluşur ve genellikle et beni ya da karnıbahar gibi bir görünümü vardır. Çoğu zaman ağrısızdırlar, ancak bazen kaşıntıya veya rahatsızlığa neden olabilirler. HPV, yüzlerce farklı türü olan büyük bir virüs ailesidir. Genital siğillere neden olan HPV türleri genellikle 6 ve 11'dir. Ancak, HPV'nin diğer türleri, özellikle tür 16 ve 18, rahim ağzı kanseri gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda siğil genellikle vajina dudaklarında, anüs ve vajina arası bölgede, anal kanalda, vajina duvarlarında ve servikste (rahim ağzında) oluşur. Erkeklerde ise penis, skrotum (testis torbası) ve anüste gözlenebilir. HPV ile enfekte olmuş kişiyle oral yolla cinsel temasta bulunan kişilerde ağız, dil ve boğazda siğil oluşumu görülebilir.

Genital bölgelerde siğil ile birlikte vajinal akıntı, kaşınma, yanma hissi ve kanama genellikle beraber görülen belirtiler arasındadır.

Genital Siğil Neden Oluşur?

Siğil, HPV adındaki virüsün kişiyi enfekte etmesiyle oluşur. HPV'nin genital bölgeyi etkileyen 40'tan fazla alt türü vardır. Bu alt türlerden yalnızca birkaç tanesi siğil oluşumuna sebep olur. HPV, temas yoluyla yayılan bir virüstür. HPV ile enfekte olan kişi hiçbir belirti göstermeyebilir ve partnerine bu virüsü cinsel yolla bulaştırabilir. Virüs, çoğu kişide hiçbir belirti göstermeden zamanla kendiliğinden yok olur. Ancak bazı kişilerde siğil oluşumuna yol açabilir. Virüsü taşıyan kişinin karşı tarafa bulaştırması için cinsel bölgelerin temas etmesi yeterli olur. Küçük boyutta bir virüs olduğu için ciltteki ufak sıyrıklardan, çatlaklardan kolaylıkla geçerek vücuda girebilir.

Genital Siğil Çeşitleri Nelerdir?

Genital siğillerin birden fazla çeşidi vardır ve bu çeşitlilik genellikle Human Papilloma Virus (HPV) türlerine bağlıdır. Bazı genital siğil çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Kondiloma Akuminata: Bu, genital siğillerin en yaygın türüdür. Genellikle düz veya karnıbahar benzeri bir görünüme sahiptirler ve genellikle HPV türleri 6 ve 11 tarafından neden olunur. Papüler Siğiller: Bu siğiller, genellikle et rengi veya beyazdır ve sık sık topluca görülür. Yüzeyleri düzdür ve genellikle peniste, vajina girişinde veya anüs çevresinde bulunurlar.

Plan Siğiller: Bu tür siğiller genellikle düz ve genellikle vulva veya penis başı gibi cilt bölgelerinde görülür.

Keratotik Siğiller: Bu siğiller genellikle sert, kalın ve karnıbahar benzeri bir görünüme sahiptir. Anüs çevresinde veya peniste yaygındırlar.

İç Siğiller: Bu siğiller genellikle vajina, rahim ağzı veya anal kanal gibi vücudun iç bölgelerinde bulunur. Genellikle ağrısızdır ve bir sağlık profesyoneli tarafından teşhis edilmedikçe fark edilmeyebilirler.

Genital Siğil Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı genellikle siğillerin görülmesiyle koyulur. Ancak bazı durumlarda biyopsi gerekebilir. Bunların yanı sıra hastaya cinsel geçmişi de sorularak risk faktörlerinin varlığı araştırılır. Kadınlarda siğiller, genital organların daha derin kısımlarında da görülebileceğinden pelvik muayene de yapılabilir. Muayenede genital bölgeye siğilleri daha rahat görebilmek için asidik bir solüsyon uygulanabilir. Ayrıca doktor, hastaya Pap testi de yapabilir. Bu test uygulanırken doktor, hastanın vajinasından içeri doğru spekulum adı verilen bir aleti yerleştirir. Bu sayede vajina ve rahim arasındaki dokular daha rahat incelenir. Spekulum ile inceleme yapılırken rahim ağzı (serviks) üzerinden bir fırça yardımıyla doku örneği de alınır. Doku örneğindeki hücreler, özel yöntemlerle HPV varlığı açısından değerlendirilir. Test sonucunda anormal hücrelerin (HPV ile enfekte hücrelerin) saptanması durumunda kolposkopi gibi daha ayrıntılı muayene etmeyi sağlayan yöntemler kullanılarak ileri tetkik yapılır. Serviks kanseri şüphesi varsa HPV DNA testi yapılarak vücutta HPV'ye ait genetik materyal varlığı araştırılabilir. Tüm bu tanı yöntemleri, HPV ile ilişkisi genital siğil, serviks kanseri gibi rahatsızlıkların teşhis edilmesinde kullanılabilen önemli metotlardır.

Genital Siğil Tedavisi Nasıldır?

Genital siğil tedavisi kişinin belirtilerine, siğillerin büyüklüğüne ve yerine bağlıdır. Tedavi seçenekleri genellikle siğillerin dondurulmasını, elektrokoterapiyi, lazer tedavisini veya siğillerin cerrahi olarak çıkarılmasını içerir. Genital siğil tedavisi, büyümelerin büyüklüğüne, sayısına ve yerine bağlı olarak da değişir. Bazı ortak tedavi prosedürleri şu şekilde sıralanabilir:

Topikal tedaviler: Reçeteli kremler ve solüsyonlar, siğilleri tedavi etmek için kullanılabilir. Bu ilaçlar genellikle siğilleri yok etmek veya bağışıklık tepkisini artırmak için kullanılır.

Kriyoterapi: Bu prosedürde, bir sağlık profesyoneli siğili dondurur. Bu genellikle sıvı azot kullanılarak yapılır.

Elektrokoterapi: Elektrik akımı kullanılarak siğilin yakılması işlemidir.

Lazer tedavisi: Lazer enerjisi kullanılarak siğilin yakılması işlemidir.

Cerrahi eksizyon: Genellikle lokal anestezi altında, bir cerrah siğili keser ve çıkarır.

Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Genital siğil, insan papillomavirüsü (HPV) enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Genellikle zararsız olsalar da, tedavi edilmezlerse büyüyebilirler ve çoğalabilirler. Bazı durumlarda, rahatsızlığa, kaşıntıya veya ağrıya neden olabilirler. Önemli bir nokta, genital siğilin belirli türlerinin (özellikle HPV 16 ve 18) rahim ağzı kanseri, anal kanser, penil kanser ve orofaringeal kanser (ağız ve boğazın belirli bölgeleri) riskini artırabilmesidir. Bu nedenle, her türlü genital siğil belirtisi görüldüğünde bir sağlık profesyoneline başvurmak önemlidir.

Detaylı Bilgi

+90 532 644 64 22

info@drfeyzaagacaguler.com

Sizi arayalım.

İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Tüm hastalarımıza ve danışanlarımıza kısa süre içerisinde dönüş sağlıyoruz.
İletişim