Kliniğimizde labioplasti, hymenoplasti, lazerle genital estetik, vajinismus tedavisi, kozmetik jinekoloji başta olmak üzere bir çok estetik ve tedavi ile danışanlarımızın taleplerine kusursuz çözümler sunuyoruz.

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Anasayfa Tedavilerimiz KIZLIK ZARI DİKİMİ

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı)

Kızlık zarı, latince adıyla hymen, vajinanın 0,5-1,5 cm girişinde bulunur. Yapı itibariyle bir zardan ziyade ağız mukozası dokusuna benzeyen ince damarlı yumuşak bir oluşumdur. Önemi işlevinden çok sosyokültürel sebepler nedeniyledir. Peki kızlık zarı dikimi nasıl gerçekleşir? Kızlık zarı diktirme fiyatları ne kadar? Kızlık zarı çeşitleri nelerdir? Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır? Aradığınız tüm konulara dair detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Anüler Himen (Yuvarlak halka): Yuvarlak halka olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyükse penisin geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda “hymen duhule müsait” denir. Halk arasında ise “esnek zar” tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir (%60-95 oranında).

Septalı Himen (Ara bölmeli): Orta kısmında boşluğu bölen, “zara ait ara bir doku parçası” vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.

Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu): Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile kızlık zarı şekli adeta bir “kalbura” benzer. Görülme sıklığı %1’den daha azdır.

İmperfore himen (Deliksiz) (Patolojik tip): Ortasında delik yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler. Adet dönemi başlayınca kanaması dışarıya akamayınca periyodik olarak  şiddetli kasık, bel ağrısı şikayetiyle başvurular. Bu dönemde adet kanamasının akmasını sağlayacak bir açıklık cerrahi olarak oluşturulur.

Multipar himen (Doğum yapmışlarda bulunan): Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar “karinkül (hymen artığı)” olarak adlandırılır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Hymen muayenesi yani kızlık zarı muayenesi jinekologlar tarafından yapılabilecek bir muayenedir. Muayene ağrısızdır, gözlemle yapılan, kızlık zarına herhangi bir temas gerektirmeden, sadece dış dudak (labium majör) tutulup aralanarak yapılan bir muayenedir.

Kızlık Zarı Dikimi ve Onarımı

Kızlık zarının önemi sosyokültürel beklentilerden kaynaklanmaktadır. Daha önce ilişki yaşamış ve bundan pişmanlık duyan kişiler, tecavüz mağdurları geçmişte yaşadıkları ilişkinin izlerini taşımak istemeyen kişilere uygulanmaktadır. Kızlık zarı onarımı planlandığı zamana göre 2 şekilde yapılabilmektedir.

KALICI YÖNTEM (FLEP):

Bu yöntemle kısa süreli değil aylar sonra da cinsel ilişki olsa kanama işareti alınabilir. Bu yöntemde flep ile tamir veya kızlık zarı diktirme denilen yöntem uygulanır. Kızlık zarının olduğu bölgeden kaldırılan ince bir zar gibi mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı daraltılır. Herhangi bir yara izi yada dikiş izi kalmaz. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş almayı gerektirmez kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası normal hayata hemen dönülebilir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Basit teknikte (uç uca birleştirme) ise kızlık zarı geçici olarak yırtılan uçlar birbirine dikilir ve cinsel ilişki ile bu bölgeden yırtılma olur, kanama meydana gelir. Bu işlem düğün öncesi evlenmeden 3-4 gün önce yapılmalıdır, aksi halde kanama meydana gelmeyebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle işlemi yapan doktorun önerilerine uymak son derece önemlidir. Doktorun çağırdığı zamanlardaki kontrollerinize kesinlikle gelmelisiniz. Aynı şekilde doktorunuzun önerdiği ilaçları (antibiyotik, ağrı kesiciler) mutlaka kullanmalısınız. Kızlık zarı dikiminde Flep yöntemi uygulanan kişilerde işlem sonrası ilk 2 hafta bir miktar lekelenme tarzı kanama, sonrasında da iplerin erime sıvısı olarak sarımsı bir akıntı olabilir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi ilk 1 ay – 6 hafta bacakların çok açılacağı spor aktiviteleri yapılmamalı, ata, bisiklete veya motosiklete binilmemeli, havuz veya denize girilmemeli, kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Banyo hemen ertesi gün yapılabilir ancak yine duş ayakta yapılmalı 1 ay boyunca küvete girilmemelidir. Doktorunuz uygun gördü ise duşta bir atiseptik solüsyon veya genital şampuan kullanabilirsiniz. İzmir kızlık zarı dikimi ile ilgili daha detaylı bilgi, soru, kızlık zarı muayenesi ve randevu için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Detaylı Bilgi

+90 532 644 64 22

Bize sormak ister misiniz?

+90 532 644 64 22

Sizi arayalım.

İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Tüm hastalarımıza ve danışanlarımıza kısa süre içerisinde dönüş sağlıyoruz.
İletişim