Kliniğimizde labioplasti, hymenoplasti, lazerle genital estetik, vajinismus tedavisi, kozmetik jinekoloji başta olmak üzere bir çok estetik ve tedavi ile danışanlarımızın taleplerine kusursuz çözümler sunuyoruz.

Hpv Tedavisi

HPV NEDİR?

HPV (İnsan papilloma virüsü), genellikle ciltte, mukoza zarında ve genital bölgede siğillere neden olan ve kansere yol açabilen viral bir enfeksiyondur. HPV virüsünün en yaygın bulaşma nedeni cinsel birlikteliktir.

200'den fazla virüsten oluşan çok yaygın bir virüs grubu olan Papillomaviridae ailesinden çift sarmallı DNA virüsü olan HPV, insan epiteline yerleşerek ağız, boğaz ve genital bölgeyi etkileyerek bu bölgelerde siğillere neden olur. Aynı zamanda rahim ağzı kanserinin de en yaygın nedenidir.

Elbette her HPV riskli değildir. Örneğin HPV 16 kanser açısından riskli bir türdür. HPV 16 ve HPV 18 türü rahim ağzı kanserine sebep olurken, HPV 6 ve HPV 11 genital organlarda siğillere sebep olur.

Elde, yüzde ya da vücudun başka bölgesinde bulunan HPV türleri farklı iken, genital bölgede görülen virüslerin tipi başkadır. HPV ile enfekte olmuş bir kişi herhangi bir semptom göstermeyebilir. Bu sebeple kişilerin HPV ile enfekte olup olmadığını belirlemek için bazı özel testler yapılmalıdır. Genel olarak HPV, kadınlar ve yeni doğum yapanlar için bir risk meydana getirir çünkü HPV, tedavi edilmediği takdirde rahim ağzı kanserine yol açabilir.

HPV Nasıl Bir Virüstür?

Deri ve nemli yüzeyler başta olmak üzere, rahim ağzı, vajina, vulva, penis, anüs, ağız ve boğaz gibi bazı organların ve vücut boşluklarının iç astarındaki hücreleri enfekte eden bir virüstür. Rahim ağzı kanserinin en yaygın nedenidir.

HPV VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

HPV virüsü insan cildinde canlı olarak bulunabildiği için en sık cilt teması ile bulaşmaktadır. Genital HPV’nin en sık bulaşma yolu ise cinsel temastır. HPV taşıyıcısı olan erkek veya kadınla gerçekleştirilen cinsel ilişki sonrasında virüs karşı taraftaki kişiye bulaşmış olur. HPV genellikle cilt teması ile bulaşsa da dış ortamda belirli bir süre canlı kalabilmektedir. Bununla birlikte HPV, sık kullanılan dezenfektanlara (Glutaraldehit, etanol, izopropil alkol gibi) karşı da canlı kalmayı başarabilmektedir.

Genellikle HPV ile temasın cinsel yolla olsa da bazen cinsel temas dışında da bulaşma söz konusudur. Nadiren de olsa sauna, hamam, umumi tuvaletler gibi ortak kullanım alanlarından da bulaşma olabilmektedir.

Ayrıca genital organlara temas eden eşyaların ve giysilerin ortak kullanımı sonucunda da bulaş olabilmektedir. Hatta küçük çocuk ve bebeklerde görülen genital HPV enfeksiyonunda en sık etken bakım veren ebeveynlerin elleri yoluyla oluşan virüs bulaşıdır. Diğer bir bulaşma yolu da gebelik sürecinde annede aktif genital HPV enfeksiyonu bulunmasıdır. HPV pozitif olan annelerin normal doğum gerçekleştirmesi, bebeğin ses tellerinde siğil oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle aktif genital HPV enfeksiyonu olan gebelerde sezaryen ile doğum tercih edilebilir.

Yapılan çalışmalarda genç kadınlarda HPV görülme sıklığı yaklaşık %20 civarındadır. Yani ülkemizde yaklaşık her 5 kadından birinde HPV virüsü vardır. HPV ile karşılaştıktan sonra genital siğil gelişmesi genel olarak 3 hafta ile 8 ay arasındadır. Ancak siğil veya rahim ağzı hastalığı geliştirmeden önce bazı kişilerde HPV yıllarca sessiz kalabilir. Bu yüzden hastalığın ne zaman veya kimden bulaştığını bilmek mümkün olmayabilir.

HPV Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Tek eşli olmamak erkeklerde ve kadınlarda önemli risk faktörüdür
 • Erkeklerde sünnet olmamak
 • Erken yaşta (18 yaş öncesi) cinsel hayatın başlaması
 • Cinsel yolla bulaşan klamidya, herpes, simpleks tip 2 enfeksiyonu geçirmek
 • İmmün sistemi baskılayıcı hastalığa sahip olma (HIV gibi)
 • Uzun süreli komine oral kontraseptif kullanımı (Dolaylı yoldan kondom kullanılmadığı için etkili)
 • Genetik
 • Sigara kullanımı
 • hijyen yetersizliği
 • Kötü beslenme (C,E vitamini, beta karoten ve folik asitten eksik beslenme)

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsü çoğu vakada genellikle belirti göstermez. Birçok cinsel aktif yetişkin, yaşamlarının bir döneminde HPV ile enfekte olur ve genellikle belirti ve semptomları olmadığı için birçoğu bunu öğrenemez. Ancak, belirti gösteren HPV’lerde en sık görülen HPV belirtileri, cinsel temas yoluyla bulaşan HPV tipleriyle ilişkilendirilen genital siğillerdir. Siğiller genellikle vajina, penis, anüs veya perine bölgesinde (anal bölge ile genital bölge arasındaki cilt) ortaya çıkabilir. Bunlar küçük, et benzeri veya çiçek buketi şeklinde olabilir.

Kadınlarda HPV enfeksiyonu rahim ağzında anormal hücre değişikliklerine neden olabilir. Bu değişiklikler Pap smear testi ile saptanabilir. Genellikle bu hücre değişiklikleri kansere dönüşmez ve zamanla kendiliğinden iyileşebilir, ancak bazı durumlarda tedavi gerekebilir.

Yüksek riskli HPV tipleri bazı durumlarda rahim ağzı kanseri, vulva kanseri, vajinal kanser, anüs kanseri, penis kanseri ve bazı baş boyun kanserlerine yol açabilir. Bu durumda belirtiler, enfeksiyonun ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkar ve spesifik bulgulara bağlı olarak değişebilir.

HPV'nin çoğu türünde HPV belirtileri görülmeyebilir ve kişi enfekte olduğunun farkında olmayabilir. Fakat belirtiler olmasa bile düzenli sağlık kontrolleri ve HPV taramaları önerilir.

HPV İle İlişkili Hastalıklar Nelerdir?

 • Deri siğilleri
 • Anogenital siğiller
 • Vulvar ve vajinal kanser
 • Penis kanseri
 • Anal kanser
 • Baş boyun kanserleri
 • Serviks kanseri

HPV Tanı Yöntemleri Nelerdir?

HPV tanısında genital siğilleri saptamak için genellikle fizik muayene yeterlidir ancak kesin değilse doktor biyopsi yapabilir. HPV tanısı için genellikle kullanılan yöntemler şunlardır:

Pap smear testi: Rahim ağzından alınan hücre örneğinin mikroskop altında incelenmesidir. Bu test, rahim ağzı kanserine yol açabilecek anormal hücreleri tespit eder

HPV DNA testi: Pap smear testinin normalden farklı olması durumunda, alınan hücre örneğinde HPV virüsünün DNA’sını araştırır. Bu test, kansere neden olabilecek HPV tiplerini belirler.

Kolposkopi: Rahim ağzının 6-40 kat büyütme özelliği olan ışıklı bir alet yardımıyla incelenmesi işlemidir. Bu yöntem, rahim ağzında siğil veya anormal hücrelerin olup olmadığını görmek için kullanılır.

Servikal biyopsi: Rahim ağzından küçük bir parça örnek alınarak, patolojik inceleme yapılır. Bu yöntem, rahim ağzı kanserinin kesin tanısını koymak için kullanılır.

HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV için kalıcı bir tedavi yoktur ancak siğiller için bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Çoğu hastada enfeksiyon kendiliğinden temizlenmektedir. Ancak bazı durumlarda fiziki müdehale gerekebilmektedir. Kriyoterapi, lazer vaporizasyonu, elektrokoterizasyon, sıcak ve soğuk koagülasyonu veya eksizyonel yöntemler HPV tedavisi için kullanılan yöntemlerdir.

HPV Aşısı HPV aşısı, HPV enfeksiyonlarına karşı koruyuculuk sağlayan bir uygulamadır. Bu aşı, hem cinsel yönden aktif olmayan bireylere hem de cinsel aktivite yaşayan kişilere uygulanabilen önemli bir koruyucu tedavi yöntemidir.

HPV aşısı, maruz kalmadan önce kişilerin korunmasını sağlamak adına genellikle 11-12 yaşındaki gençlere uygun dozlarda önerilir. Aşı, 9 yaşından itibaren başlanabilir ve 26 yaşına kadar olan herkes için tavsiye edilir. Risk durumuna bağlı olarak 27-45 yaş aralığındaki yetişkinlere de HPV aşısı yapılabilir.

HPV aşısı genellikle iki veya üç doz halinde uygulanır, ilk aşılama yaşına bağlı olarak değişebilir. Genellikle 15 yaşından önce ilk dozu alanlar 2 doz alırken, 15 yaşından sonra ilk dozu alanlar veya bağışıklık sistemini etkileyen durumları olanlar için 3 doz gerekebilir.

Hamilelik durumunda HPV aşısı önerilmez ve doğumun tamamlanmasını beklemek gerekir. Eğer aşı serisine başladıktan sonra hamile olduğu tespit edilirse, ikinci ve/veya üçüncü dozların hamilelik sonrasında yapılması önerilir. Bu şekilde, aşının etkinliği ve güvenliği açısından daha uygun bir döneme ertelenmiş olur.

Detaylı Bilgi

+90 532 644 64 22

info@drfeyzaagacaguler.com

Sizi arayalım.

İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Tüm hastalarımıza ve danışanlarımıza kısa süre içerisinde dönüş sağlıyoruz.
İletişim