Kliniğimizde labioplasti, hymenoplasti, lazerle genital estetik, vajinismus tedavisi, kozmetik jinekoloji başta olmak üzere bir çok estetik ve tedavi ile danışanlarımızın taleplerine kusursuz çözümler sunuyoruz.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Anasayfa Tedavilerimiz KIZLIK ZARI DİKİMİ Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kalıcı kızlık zarı onarımı lokal anestezi altında ağrı, acı duymadan yapılan, yapay bir kızlık zarı oluşturularak vajina duvarına ile birleştirilmesi ve ilişki sırasında kanama gerçekleşmesi hedeflenen cerrahi yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi diğer kızlık zarı dikim metotlarına göre daha yüksek başarı oranına sahiptir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ile operasyondan sonra ister bir ister beş yıl sonra ilk ilişkide kanama yaşanması hedeflenir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Kızlık zarı dikimi metotlarından biri olan kalıcı kızlık zarı onarımı, evlilik sonrası cinsel ilişkinin yaşanacağı zaman otuz günden fazla zamanda gerçekleşecek ise tercih edilen cerrahi bir yöntemdir. Daha kısa sürede gerçekleşecek evlilikler için geçici kızlık zarı onarımı yapılabilmektedir. Geçici kızlık zarı dikiminin ne olduğu hakkında bilgi için geçici kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu sonrasında enfeksiyon riskinden dolayı hijyen kurallarına dikkat edilmeli, varsa reçete edilen ilaçlar düzenli kullanılmalı, havuz ve denize girilmemelidir.

Kalıcı Kızlık Zarı Yöntemleri

Kızlık zarı dikimi uzun süreli işlem ve kısa süreli işlem olarak iki şekilde yapılabilir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde bir süre sınırı yoktur yani aradan yıllar geçse bile kızlık zarı bütünlüğünü korumaktadır. Bu nedenle uzun süreli onarım işlemine kalıcı kızlık zarı dikimi adı verilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı yöntemleri şunlardır;

  • Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi:

    Kalıcı kızlık zarı dikiminde en sık kullanılan yöntem flep yöntemidir. Vajina alt duvarından üçgen şeklinde doku kaldırılır bu doku vajina üst yan duvara dikilir. Penisin vajinaya girmesi ile flepin yırtılması ve kanama amaçlanır.

  • Mikrocerrahi tekniği ile kalıcı kızlık zarı dikimi:

    Kızlık zarının ilişki sonrası yırtılan kenarları “Mikrocerrahi tekniği“ ile kesilerek yeniden bir araya getirilir, bu şekilde kızlık zarı anatomik bütünlüğü yeniden sağlanmış olur.

  • Vajina daraltma ile birlikte kızlık zarının kalıcı dikimi:

    Özellikle çok sayıda cinsel ilişki yaşamış, kürtaj, düşük ve doğum gibi jinekolojik durumlar yaşamış olan kadınlarda vajinanın ameliyatla daraltılması ile birlikte aynı seansta kalıcı kızlık zarı dikimi de yapılabilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi için en uygun zaman adet bitimini takip eden dönemdir. Operasyon süresi ameliyatın şekline göre değişmekle birlikte ortalama 20-30 dk civarındadır. İşlem sedasyon ve lokal anestezi eşliğinde yapılır, işlem esnasında hasta herhangi bir ağrı acı hissetmez.

Operasyon sonrası 1-2 gün istirahat gerekli olur, ancak hekimin önerilerine mutlaka uymak ve 4-6 hafta süresince ağır spor aktivitelerinden, uzun süren kabızlıklardan, havuzdan, ağda ve lazerden kaçınmak gereklidir.

Kızlık Zar Dikimi Neden Yapılır?

Kızlık zarı dikimi işlemi en sıklıkla daha önceden cinsel ilişki yaşamış ancak daha sonradan pişman olmuş ve bu durumlarından dolayı pişmanlık duyan genç kızlara uygulanmaktadır. Bekaret onarımı ayrıca küçüklüğünde yanlışlıkla yada bir kaza sonucu travma olarak kızlık zarının yırtılması sonucunda yapılabilmektedir.

Çocukluk döneminde vajina içine para, boncuk, kalem gibi yabancı cisimlerin sokulması gibi durumlarda kızlık zarı bozulabilmektedir. Yine bir trafik kazası, bisikletten düşme gibi durumlar genital bölgeye tekme gibi şiddetli bir darbe alma, sert bir cisme çarpma gibi hallerde de kızlık zarı bazulabilmektedir.

Mastürbasyon esnasında dışarıdan temas kızlık zarına zarar vermezken içeriye bir cismin sokulması da kızlık zarını bozabilir. İstemli veya yukarıdaki gibi tüm istemsiz yada kaza hallerinde kızlık zarında yırtılmalar söz konusu olduğunda kişinin isteğine bağlı kalıcı kızlık zarı onarımı yapılmaktadır. Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Dayanır? Kızlık zarı dikim tekniklerinden biri de kalıcı onarımdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu dayanır. Ancak düğüne yakın son kontrolün yapılması işlem başarısını kesinleştirir.

Vajina mukozasından aynı hizada kaldırılan parçalar daha sonra ameliyatla kenar kenara dikilir. Üçgenlerin yanlardan birbirine dikilmesi ortasında deliği olan halkasal bir yapı meydana getirir. Bu yönteme flep tekniği ile kızlık zarının kalıcı onarımı denir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi işlem süresi 20-30 dakikadır. İyileşme süreci 4-8 haftayı bulur. İyileşme süreci içinde yani ilk 2 ay ilişkiye girilmesi önerilmez. Onarım ömür boyu kalıcı olduğundan iyileşme süreci tamamlandıktan sonra istenildiği zaman cinsel ilişki olabilir. İlişki sırasında kızlık zarı yırtılır ve kanama sağlanır.

Detaylı Bilgi

+90 532 644 64 22

info@drfeyzaagacaguler.com

Sizi arayalım.

İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Tüm hastalarımıza ve danışanlarımıza kısa süre içerisinde dönüş sağlıyoruz.
İletişim