Kliniğimizde labioplasti, hymenoplasti, lazerle genital estetik, vajinismus tedavisi, kozmetik jinekoloji başta olmak üzere bir çok estetik ve tedavi ile danışanlarımızın taleplerine kusursuz çözümler sunuyoruz.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

Anasayfa Tedavilerimiz KIZLIK ZARI DİKİMİ Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Nedir?

Uluslararası Kontinans Derneği’nin tanımlamasına göre objektif olarak gösterilen sosyal ve hijyenik açıdan sorun yaratan istemsiz idrar kaçırmaya ‘üriner İnkontinans’ denilmektedir. Bununla birlikte kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği organ olan vajina, kas ve bağ dokusundan oluşmuştur. Yaş ilerledikçe dokularda istemediğimiz değişiklikler ortaya çıkar.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

Bir kadın güldüğünde, öksürdüğünde, spor yaparken veya basamak inerken idrar kanalından az ya da çok idrar kaçırıyorsa bu sorunla yüz yüzedir. Bununla birlikte idrara çıkma hissi geldiğinde tuvalete yetişemiyorsa da idrar inkontinansı sorunuyla karşı karşıya demektir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda %40’lara, menopoz döneminde ise %60’lara varan sıklıkta görülmektedir. Tedavi edilmediği takdirde kronik hale gelerek kadının yaşamını olumsuz etkileyebilir.

Destek dokularda kollajen liflerin sayısı azalır ve düzensizleşir. Bununla birlikte bu hastalık, bağ dokusunun zayıflığı, genetik yatkınlık dışında, gebelikler, normal doğum ve kilo alımına bağlı olarak gelişmektedir. Aynı zamanda hormonal bozukluklar, menopoz ve yaş gibi nedenlere de bağlıdır. Tüm bu nedenler yıllar içinde kas ve bağ dokusunun direncinin azalması ile vajinal kanalın genişlemesine sebep olur. Ayrıca bollaşmasına ve gevşemesine de neden olmaktadır. Yaşanan bu değişiklikler kadınlarda idrar kaçırma, ilişkide yetersizlik duygusu, orgazm olamama, vajinadan istenmeyen seslerin gelmesi gibi sorunlara yol açmaktadır. Aynı zamanda estetik kaygılar da yaratır.

İdrar Kaçırma Tipleri

Genel olarak görülen idrar kaçırma türleri aşağıdaki gibidir:

Stres Tipi İdrar Kaçırma: Bu tipte idrar güçsüzleşmiş pelvik taban kasları ve dokular sebebiyle dışarı sızmaktadır. Bu durum kişide psikolojik baskıya sebep olur. Çünkü stres tipi idrar tutamama probleminde hapşırma, öksürme, gülme veya egzersiz yapılan anlarda ortaya çıkmaktadır. Hamilelik dönemleri ve doğum yapmak da bir kadının pelvik taban kaslarını güçsüzleştirir. Bu da hamilelikte idrar kaçırma problemini tetiklemektedir.

Urge Tipi (Yetişememe Tipi) İdrar Kaçırma: Urge tipi idrar kaçırmada tuvalete yetişmek için büyük bir aciliyet hissedilmektedir. Ancak kişi tuvalete gidemeden idrarını kaçırır. Bununla birlikte gebelikte idrar kaçırma problemleri genellikle bu tipte olabilmektedir. Aynı zamanda gece idrar kaçırma da bu türde sıklıkla görülür.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma: Bu türde mesanenin dolu olduğu anlaşılmamaktadır. İdrar içerde birikir ve ardından idrar kaçırma sorunu meydana gelir. Bu duruma güçsüz mesane kasları, tümörler, bazı ilaçlar veya pelvik yaralanmalar sebep olur. Mesane sinirlerinin hasar görmüş olması nörojenik kaynaklı idrarı tutamama olarak sayılır. Şeker hastalığı gibi durumların sinirleri etkilemesi ile oluşan idrar tutamama problemi de bu gruba girmektedir.

Miks Tipi İdrar Kaçırma: Miks tipi idrar tutamamak, stres ve urge tipi idrar kaçırmanın birlikte görüldüğü hallerde görülmektedir. Bu tipte genel olarak uykuda idrar kaçırma sıklıkla görülmektedir.

İdrar Kaçırmada Teşhis

Öncelikle hastadan kapsamlı bir tıbbi öykü alınır. Bununla birlikte idrar kaçırmayı başlatan durumlar, idrar kaçırmanın şekli ve sıklığı hakkında bilgi edinilir. Şikayetler arasında özellikle yetişkinlerde uykuda idrar kaçırma, sıkışıklık hissi, idrarın farkında olmadan dışarı atılması vb. gibi şikayetlerin varlığında bu hastalıktan şüphelenilmektedir. Hastaya kan şekeri, idrar tahlili ve idrar kültürü yapılmaktadır. Bunlarla birlikte ultrason ve ürodinami testleri de yapılabilmektedir. Altta yatan başka bir sebep olduğu düşünüldüğü takdirde onunla farklı tetkikler de istenebilmektedir.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

Oluşturulan foto termal etki ile idrar torbası ve farklı sorunları çözüme kavuşturarak problemi ortadan kaldırma yöntemine lazerle idrar kaçırma tedavisi adı verilmektedir. Bölgede kolajen dokunun üretiminin artmasına yardımcı olan bu tedavi sayesinde özellikle idrar torbasının yerinde durması ve pelvik kasların eskisi gibi çalışması sağlanmaktadır. Bu da kişilerin idrar kaçırma sorununa çözüm olarak sunuluyor.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer teknolojisinin bize sunduğu çok önemli bir teknolojik gelişmedir. Vajinal kanala bir prob yardımıyla girilir ve tüm kanal 360 derece taranır. Bu teknoloji fototermal etkiyle dokuları uyararak hem yeni kollajen oluşumu tetikler, hem de mevcut kollajen dokusunda yenilenmeyi sağlar. Bu etkiler sayesinde idrar torbasına destek veren vajinal ve pelvik dokular sıkılaşma sağlanmış olur. Böylece kadının idrar tutma fonksiyonları normale döner. Böylece idrar kaçırma ameliyatsız tedavi edilmiş olur.

Yaklaşık 15-30 dakika kadar kısa sürede tamamlanan işlem tamamen ağrısızdır ve anestezi gerektirmemesi gbi üstünlükleri lazer teknlojisinin bizlere sunduğu oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları

Lazerle idrar kaçırma tedavisi kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda işlemi yaptıracağınız sağlık kuruluşuna ya da muayenehaneye danışmanızda fayda var.

Detaylı Bilgi

+90 532 644 64 22

info@drfeyzaagacaguler.com

Sizi arayalım.

İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Tüm hastalarımıza ve danışanlarımıza kısa süre içerisinde dönüş sağlıyoruz.
İletişim