Kliniğimizde labioplasti, hymenoplasti, lazerle genital estetik, vajinismus tedavisi, kozmetik jinekoloji başta olmak üzere bir çok estetik ve tedavi ile danışanlarımızın taleplerine kusursuz çözümler sunuyoruz.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Anasayfa Tedavilerimiz KIZLIK ZARI DİKİMİ Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikiminin bir diğer adı hymenoplasti ameliyatıdır. Kızlık zarı dikimi, vajinal estetik operasyonları içerisine girmektedir. Kızlık zarı dikimindeki amaç; yırtılmış olan hymeni yerine koymak adına, vajina kenarlarından kesilip karşılıklı dikilerek kızlık zarının eski haline gelmesini sağlamaktır. Hymen eski haline geldiğinde, cinsel ilişkiye girilince tekrardan kanama gerçekleşmektedir.

Kızlık zarının dikilmesinde farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin yapılacağına, hasta muayenesinden ve hasta öyküsü alındıktan sonra karar verilmektedir. Fiziksel muayenede, kızlık zarının çeşidi belirlenir ardından hangi yöntem ile dikileceği belirlenir.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı dikilirken sıklıkla kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler genellikle lokal anestezi altında yapılır ve operasyon sonrasında kişiler, hayatlarına normal bir şekilde devam ederler. Kızlık zarının dikilmesinde, uzun süreli onarımlar ve kısa süreli onarımlar tercih edilmektedir.

Uzun süreli onarımlar, cinsel ilişkiyi uzun bir süre düşünmeyen kişiler için daha uygun olarak görülmektedir. Kısa süreli onarımlar ise en fazla bir hafta içerisinde cinsel ilişkiye girecek olan kişiler için daha uygun görülmektedir. Kısa süreli ve uzun süreli onarımlardaki teknikler farklıdır. Uzun süreli onarımlarda flep yöntemi, mikrocerrahi yöntemleri kullanılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılır?

Kızlık zarı dikimi, bazı fiziksel travmalar sonucu yırtılan hymen, mastürbasyondan kaynaklı yırtılan hymen ve cinsel ilişki sonrası yırtılan hymenin onarımı için yapılmaktadır.

Kızlık zarı dikiminde cinsel ilişki sayısının bir önemi yoktur. Cinsel ilişki ve kızlık zarının dikimi arasında bir bağlantı bulunmamaktadır. Kürtaj olan, düşük yapan ya da doğum gerçekleştiren hastalara da kızlık zarı dikimi yapılabilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikiminde, kızlık zarı yıllarca bütünlüğünü korumaktadır. Herhangi bir cinsel ilişkiye girilmediği sürece kalıcı kızlık zarı kendini korumaya devam etmektedir. En çok kullanılan yöntem olarak flep yöntemi bilinmektedir. Bu yöntemde, vajinadaki alt duvardan doku üst yan duvara dikilir ve penis vajinaya girdiğinde flepin yırtılarak kanaması amaçlanmaktadır.

Farklı bir yöntem olarak da mikrocerrahi tekniği uygulanmaktadır. Kızlık zarının yırtılan kenarları mikrocerrahiyle yeniden bir araya getirilerek hymenin bütünlüğü yeniden sağlanmış olur. Vajina daraltmayla beraber kızlık zarının kalıcı dikimi de gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem, özellikle çok sayıda cinsel ilişki yaşamış, düşük ya da doğum yapmış kadınlarda tercih edilmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikiminden sonra en çok 7 gün içerisinde cinsel ilişkinin yaşanması gerekmektedir. İşlem yapılırken kullanılan dikişler incedir ve ilişki esnasında bir şey hissedilmez. Geçici kızlık zarı dikimi, ağrısız ve ortalama 15 dk içinde yapılmaktadır. Hastanın durumuna göre lokal anestezi ya da sakinleştirici ilaçlar kullanılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kızlık zarı dikiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;
  • Ameliyatın ardından genital bölgenin hijyenine dikkat edilmelidir.
  • Kızlık zarı dikiminden sonra iyileşmenin ardından cinsel ilişkiye girilmelidir, hymen tamamen iyileştikten sonra ilişkiye girilebilir.
  • Ağır spor yapılmamalıdır.
  • Bisiklet ya da motosiklet gibi aletlere bir süre binilmemelidir.
  • Doktorun yazdığı ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Kanama gibi durumlar görülüyorsa doktor kontrolüne gidilmelidir.

Detaylı Bilgi

+90 532 644 64 22

info@drfeyzaagacaguler.com

Sizi arayalım.

İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Tüm hastalarımıza ve danışanlarımıza kısa süre içerisinde dönüş sağlıyoruz.
İletişim