Kliniğimizde labioplasti, hymenoplasti, lazerle genital estetik, vajinismus tedavisi, kozmetik jinekoloji başta olmak üzere bir çok estetik ve tedavi ile danışanlarımızın taleplerine kusursuz çözümler sunuyoruz.

Pubis Estetiği

Pubis Nedir? Pubis Bölgesi Neresidir?

Pubis nedir? Pubis ne demek? Öncelikle konumuz olan pubis estetiği sürecindeki “pubis bölgesi neresidir” bunu tanımlayalım. Pubis, kadın ve erkeklerde genital bölgedeki bir alanı ifade eder. Pubis, kadınlarda kasıkların arasında yer alan genital bölgedeki kemikli ve çıkıntılı alandır. Pubis bölgesi ya da diğer adıyla venüs tepesi kasıkların hemen alt bölgesinden başlar ve klitoris bölgesinin üzerine kadar devam eder. Kısaca genital bölge başlangıcındaki üzeri tüylerle kaplı üçgen alana pubis bölgesi denir.

Pubis bölgesi altında yağ dokusu vardır. Bu yağ tabakası aslında dış darbelere karşı genital bölgeyi koruyan bir özelliktedir. Pubis tepesi alanındaki yağ dokusu her kişide farklı yoğunluktadır. Ancak kimi kişilerde bu yağ dokusu fazla olduğu için pubis bölgesi kalındır; kimi kişilerde ise pubis bölgesi yağ oranı normaldir ve daha ince bir görünümdedir.

Pubis Bölgesi Neden Yağlanır?

Pubis bölgesi şişliği farklı nedenlerle oluşabilir. Pubis bölgesi ya da pubis tepesi dediğimiz alan yapısal olarak daha kalın olabilir. Bunun yanı sıra kilo alımına bağlı olarak da pubis bölgesi yağlanabilir. Kısacası kilo alımına bağlı olarak da pubis tepesi daha belirgin bir hale gelebilir. Kilo alımı gibi kilo verme de pubis bölgesi estetiğini bozabilir. Özellikle ani kilo kayıplarında pubis tepesi bölgesinde deformasyonlar görülebilir. Genital yatkınlık gibi yapısal bir sebep dışında; hamilelik, vajinal-sezaryen doğum, obezite gibi nedenler de pubis bölgesi yağlanmasına ve deri gevşekliği gibi bir deformasyonun oluşmasına yol açabilir.

Pubis Estetiği Nedir?

Pubis estetiği, vajinal ameliyatlar kategorisinde yer alan bir genital estetik cerrahisi türüdür. Normalden daha kalın, geniş pubis görünümünü gideren ve daha ince bir pubis yapısı sağlayan bir genital estetiğidir. Pubis estetiği ile mons pubis de denilen pubis tepesi bölgesinde yer alan cilt altı yağ dokusu çıkarılır ve genital bölge daha estetik bir görünüme kavuşturulur. Gerekli görülürse pubis bölgesi sarkık deri görünümü için de cerrahi tekniklerle germe sağlanır. Venüs tepesi bölgesindeki tümseğin küçültülmesi için yapılan bu ameliyata pubis estetiği denir. Pubis estetiği tıbbi olarak monsplasty \ monsplasti şeklinde adlandırılır. Pubis estetiği, halk arasında pubis tepesi estetiği, venüs tepesi vajina estetiği gibi farklı isimlerle de kullanılır.

Pubis Estetiği Neden Gerekli?

Şekil ve yapı farklılıkları göz önüne alındığında vajina türleri oldukça fazladır. Pubis bölgesi kalın olan; kişiler genelde bu genital estetik sorunlarını “vajinanın etli olması, cinsel bölgede yağlanma” şeklinde ifade ederler. Pubis tepesi alanındaki yağ dokusu her kişide farklı yoğunlukta olur. Bu yağ yoğunluğunun fazla olması; yani pubis bölge üzerindeki tümsek görünümün yüksek olması estetik açıdan kişileri rahatsız edebilir. Örneğin; tayt, pantolon gibi dar kıyafetler ya da mayo, bikini giyildiğinde pubis bölgesi olduğundan daha fazla ortaya çıkabilir.

Pubis tepesi vajina yapısı diyet ya da spor ile şekillendirilemez. Kısacası pubis bölgesi şişliği olarak da ifade edilen cinsel bölgede yağlanma problemini diyet ve spor ile gidermek mümkün değildir. Kısacası venüs tepesi alanındaki tüm bu sorunların giderilmesi için pubis estetiği ile cerrahi müdahale şarttır.

Pubis Estetiği Nasıl Yapılır?

Diyet ve egzersiz, kasık bölgesinin boyutunu veya sarkmasını iyileştirmediğinde, sorunu düzeltmek için kesinlikle bir monsplasti yani pubis estetiği gereklidir. Bazen kasık germe olarak da anılan monsplasti, prosedürün kapsamına göre diğer genital estetik işlemler gibi genel veya lokal anestezi altında sedasyonla yapılır. Minimum miktarda doku çıkarılıyorsa, sadece lokal anestezi ve sedasyon yeterli olabilir, ancak daha fazla işlem yer alıyorsa ve karın germe gibi daha invaziv bir ameliyatla birleştiriliyorsa, genel anestezi gerekecektir.

Bu ameliyat sırasında gerekirse, postoperatif konturları iyileştirmek ve fazla yağ dokusunu çıkarmak için bir liposuction işlemi de yapılabilir. Göbek deliği altındaki kasık bölgesinin üst kenarına yatay bir kesi yapılır. Daha sıkı, daha belirgin bir kasık bölgesi oluşturmak için altta yatan kaslar kaldırılır ve sıkılaştırılır. Daha sonra fazla deri çıkarılır ve kasık derisi yeni konumuna yukarı doğru çekilir. Kesiyi kapatmak için estetik dikiş kullanılır. Aslında monsplastinin öncelikli olarak amacı, kasık bölgesindeki fazla deri ve yağı azaltmak ve / veya uzaklaştırmaktır.

Pubis Estetiği Kimler İçin Uyundur?

Pubis estetiği özellikle kilo problemi yaşayan kadınlarda daha sık görülen pubis yağlanma sorunu olan kişiler için ideal bir genital estetik türüdür. Sık kilo alıp verme ya da aşırı kilolu olma nedeniyle pubis bölgesi büyümüş olan kişiler, pubis estetiği için uygun birer adaydır. Ancak kilo problemi dışında bazı kişilerin genetik yatkınlık sebebi ile doğuştan pubis bölgesi yağ dokusu fazla olabilir. Bu kişiler için de pubis estetiği etkili bir cerrahidir. Pubis tepesi şişliği sebebi ile genital yapısını beğenmeyen ve bu durumdan mutsuz olan tüm kadınlara pubis estetiği uygulanabilir. Tüm bu kişiler için pubis estetiği; ya da diğer adıyla venüs tepesi estetiği ideal bir genital estetik cerrahisidir.

Pubis estetiği için yaş sınırı 18’dir. Pubis estetiği için kişinin cerrahiyi etkileyecek önemli bir hastalığının olmaması; yani sağlık durumunun iyi olması gerekir. Pubis estetiği hamilelik ya da emzirme dönemlerinde uygulanamaz. Çok fazla kilo alıp veren ya da aşırı kilolu kişilere de monsplasti; yani pubis estetiği önerilmez.

Operasyon Süreci

Pubis estetiği sürecine dair merak edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Estetik girişim genel anestezi ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilir
 • Bu sayede işlem esnasında hastanın acı, ağrı, sızı hissetmesi asla mümkün olmaz
 • Operasyonda fazla olan doku daha önce planlandığı gibi kesi yolu ile çıkarılır
 • Sonrasında genital bölgeye uygun olarak şekilde çıkıntısı giderilmiş bir pubis bölgesi elde edilir
 • Operasyon süresi her hastada aynı olmamakla birlikte 40 dakika ile 60 dakika arasında değişir
 • Müdahale sonrasında hastanın 1 gün klinik ortamda istirahat etmesi gerekebilir
 • Taburcu olunduktan sonra da evde birkaç gün dinlenmekte fayda olacaktır

Operasyon Sonrası

Operasyonun ardından neler yaşanacağına da şu şekilde açıklık kazandırabiliriz:
 • Bu operasyon germe ameliyatları gibi uzun bir iyileşme süreci gerektirmez
 • Ancak operasyondan sonra bir hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemek gerekir
 • Hastanın günlük hayatına ya da iş hayatına dönmesi süresi sadece birkaç gündür
 • İyileşme döneminde deniz, havuz, sauna ya da hamam gibi ortamlara girilmemelidir
 • Enfeksiyon riskine karşı doktor tarafından bazı ilaçlar reçete edilebilir
 • Bu ilaçların mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekir
 • Operasyon sonrasında hafif ağrı şikayeti ortaya çıkabilir
 • Ağrı genellikle pubis bölgesinde ya da hafif üst kısmında olur
 • vAğrının geçici olduğunu belirtebiliriz ve doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilacı kullanabilirsiniz
 • Müdahale sonrasında bu bölgede hafif şişme ya da morluk da olabilir
 • Ödem ve morluk da geçicidir, ancak hastanın doku durumuna bağlı olarak tamamen geçmesi 1 ayı bulabilir
 • Bu işlem sonrasında hastanın belirli aralıklarla birkaç kez kontrole gitmesi gerekir
Eğer siz de pubis bölgesinin üst kısmıyla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız ve bu bölgedeki çıkıntıdan kurtulmak isterseniz hemen randevu talebinde bulunabilirsiniz. Kısa zamanda tamamlanan ve konforlu bir iyileşme süreci eşliğinde atlatabileceğiniz pubis estetiğinden siz de faydalanın. Bizi hemen arayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi

+90 532 644 64 22

info@drfeyzaagacaguler.com

Sizi arayalım.

İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Tüm hastalarımıza ve danışanlarımıza kısa süre içerisinde dönüş sağlıyoruz.
İletişim